W Polsce obecnie aktywnie działa ok. 40 podmiotów organizujących tzw. Żywe Biblioteki (możliwość spotkania z osobami z grup postrzeganych stereotypowo lub dyskryminowanych, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawaniu pytań na dowolny temat). Jest to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi redukowania uprzedzeń. Niestety obecna sytuacja społeczno-polityczna sprawia, że organizacja Żywej Biblioteki (ŻB) staje się coraz trudniejsza, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Osoby organizujące Żywą Bibliotekę borykają się m.in. z nieprzychylnym nastawieniem samorządów, Dotychczasowe wsparcie nie jest wystarczające dla organizatorów z małych miejscowości, którzy wymagają wsparcia osoby znającej ich region. Odpowiedzią na to jest pomysł stworzenia ośrodków regionalnych ŻB, które umożliwiałaby promowanie metody i prowadzenie szkoleń i działań w mniejszych miejscowościach.
Celem projektu będzie wzmocnienie organizacji z małych miejscowości, w działaniach antydyskryminacyjnych. Rezultatem będzie zdecentralizowanie Sieci Żywa Biblioteka Polska i utworzenie ośrodków regionalnych, trwale wspierających lokalne organizacje. Projekt zakłada działania kaskadowe – od wzmocnienia Sieci Żywa Biblioteka Polska, poprzez przeszkolenie i akredytowanie koordynatorów regionalnych, utworzenie ośrodków regionalnych Sieci w co najmniej 7 regionach, szkolenia nowych podmiotów i realizację ŻB bezpośrednio w społecznościach lokalnych. Wypracowany zostanie długotrwały mechanizm wsparcia oraz formalna koalicja organizacji pracujących metodą Żywej Biblioteki. Projekt przyczyni się w dłuższej perspektywie do zmiany postrzegania mniejszości po udziale w Żywej Bibliotece.
Partnerem w projekcie jest Credit Agricole Bank Polska, partnerstwo chcemy przenieść na skalę ogólnopolską. Pozwoli to na dywersyfikację finansowania tych organizacji i uwolni je od konieczności poszukiwania dotacji w gminach, które nie zawsze są przychylne takim projektom o prawach człowieka.