fbpx
Mamy siebie! Budowanie międzysenioralnej sieci wsparcia
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Łódź
Województwo (siedziba):
łódzkie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 21-10-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
30 000,00 EUR
Dotacja:
30 000,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
poradnictwo, wolontariat osób narażonych na wykluczenie
Grupy docelowe:
seniorzy

Projekt odpowiada na problem wykluczenia społecznego i samotności osób 60+ mieszkających na terenie Łodzi. Około 30% mieszkańców i mieszkanek miasta ma ponad 60 lat (GUS, 2016). W 2035 r. co czwarty osoba mieszkająca w Łodzi będzie miała skończone 65 lat. Jedocześnie wg badań aż 3 z 10 osób nie ma bliskich relacji w żadnym kręgu społecznym takim jak rodzina czy sąsiedzi. Osoby te są również zagrożone wykluczeniem z uwagi na stan zdrowia, niski stopień samodzielności, status materialny, trudną sytuację życiową, izolację związaną z pandemią. Dla wielu osób 60+ trudny jest czas przejścia w wiek emerytalny i zakończenia aktywności zawodowej, gdyż wiąże się z tym poczucie bycia niepotrzebnym i stany depresyjne.

W ramach projektu przeprowadzono cykl warsztatów animacyjnych dla ponad 40 osób 60+ w 3 dzielnicach miasta. Ich tematyka obejmowała gimnastykę pamięci i umysłu, rękodzieło, zajęcia kulinarne z zasadami zdrowego odżywiania, terapię dźwiękiem, gimnastykę z elementami jogi. 10 kobiet wzięło udział w programie Animator Osób Starszych przygotowującym je do prowadzenia zajęć animacyjnych dla osób 65+ (w szczególności 80+). Zainicjowały one wolontariat animacyjny „Mamy siebie!” i – ze wsparciem animatorki – poprowadziły następnie zajęcia dla swoich rówieśników i rówieśnic w wieku 65-80+. Osoby uczestniczące w projekcie skorzystały również ze wsparcia psychologicznego w trudnych sytuacjach (np. przypadku obniżonego nastroju i depresji, konfliktów w rodzinie, samotności).

Z działań skorzystało ponad 50 osób w wieku emerytalnym. Udział w projekcie wpłynął pozytywnie na ich kondycję psychicznej i jakość życia, umożliwił bowiem nawiązanie nowych kontaktów, stał się okazją do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. 10 przeszkolonych animatorek, dzięki odbytemu kursowi oraz zrealizowaniu następnie działań animacyjnych, odzyskało poczucie sprawczości i energię do działania na rzecz swojej społeczności. Udało się zbudować wewnątrzpokoleniową wspólnotowość.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel