Białystok jest popularnym kierunkiem migracji cudzoziemców ze wschodu, których znaczną część stanowią kobiety, przyjeżdżające całymi rodzinami lub samotnie. Kobiety te na co dzień pracują, zajmują się dziećmi i domem. Samotnie borykając się ze swoimi problemami często rezygnują z podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych czy przystosowania dotychczas posiadanych umiejętności do polskich warunków, nawet jeśli odnosiły w tym sukces w swoim kraju. Wśród migrantek mieszkających w Białymstoku brakuje liderek, które działałyby na rzecz szeroko pojętej adaptacji i integracji z lokalnym społeczeństwem oraz będących „głosem” tej grupy.
Celem projektu jest wzmocnienie, zaktywizowanie i usamodzielnienie środowiska migrantek ze wschodu mieszkających w Białymstoku.
W ramach projektu będziemy prowadzić kurs języka polskiego, doradztwo zawodowo-edukacyjne, poradnictwo psychologiczne, a także działania integracyjne (4 wydarzenia). Zorganizujemy Akademię Liderek (warsztaty, mentoring, spotkania z migrantkami, które odniosły sukces, wizyty studyjne), która przygotuje 12 migrantek do pełnienia roli self-adwokatek i animatorek społecznych. Powstanie Klub Kobiet Imigrantek, w ramach którego liderki poprowadzą działania samopomocowe, rzecznicze i szkoleniowo-doradcze. W ramach Inkubatora inicjatyw migrantki zorganizują 6 wydarzeń na rzecz własnego środowiska.
Z działań projektu skorzysta min. 120 kobiet, 12 z nich przygotujemy do roli self-adwokatek reprezentujących swoje środowisko. Klub będzie integrował środowisko migrantek i oferował przestrzeń do aktywności i rozwoju, dyskusji o swoich potrzebach oraz samopomocy i wsparcia.