Co roku Sądy kierują do Ośrodków Kuratorskich ponad 700 młodych osób (13-18 lat), które miały konflikt z prawem. Młodzież ta pochodzi w większości ze środowisk szczególnie trudnych i zaniedbanych, nie posiada odpowiednich wzorców, nie otrzymuje wsparcia oraz motywacji do zmiany od rodziny. Niedoskonałość systemu prawno-edukacyjnego sprawia, że nieletni trafiający do Ośrodka często nie wykazują chęci współpracy z wychowawcami. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że „… dalszy rozwój tej formy oddziaływania wychowawczego wymaga niewątpliwie współdziałania organizacji młodzieżowych i innych organizacji społecznych. Bez takiej współpracy, uwzględniającej w szczególności warunki lokalne nie wydaje się możliwe właściwe funkcjonowanie systemu resocjalizacji nieletnich”.
Projekt odpowiada na zdiagnozowany problem słabej resocjalizacji młodzieży (13-18 lat) zagrożonej wykluczeniem społecznym ze względu na konflikt z prawem.
Przeprowadzimy 3 edycje zajęć warsztatowo-rozwijających z zakresu gotowania, szycia, majsterkowania i prasowania, a także towarzyszących im zajęć relaksacyjno-motywujących oraz spotkań z doradcą zawodowym. Doradztwo zawodowe uzupełnią wizyty u lokalnych przedsiębiorców wybranych przez młodzież. Każdą edycję podsumujemy na spotkaniu z udziałem kadry projektu, kadry Ośrodka Kuratorskiego, młodzieży uczestniczącej w projekcie i jej rodziców.
W wyniku realizacji projektu młodzież przyswoi umiejętności oraz wiedzę pozwalające na dojrzałe wejście w dorosłe życie oraz na podejmowanie świadomych wyborów. Wypracujemy metody pracy z młodzieżą wykluczoną, które wykorzystamy w pracy z kolejnymi grupami wychowanków Ośrodka Kuratorskiego.
W działaniach uczestniczyć będzie 36 młodocianych z Ośrodka Kuratorskiego w Zielonej Górze