Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (Ocena zasobów pomocy społecznej. Raport za rok 2019) wynika, że w Łodzi w 2019 roku świadczenie opiekuńcze uzyskało 25 274 osób, które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia, aby sprawować opiekę nad bliską osobą, która wymaga wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Dostępne obecnie formy wsparcia są bardzo ograniczone np. z porad psychologa/żki mogło skorzystać 135 osób, a z pomocy asystenta osoby z niepełnosprawnością 280 osób w ciągu 2 lat.
Problemem na który zamierzamy odpowiedzieć jest niska dostępność bezpłatnej opieki wytchnieniowej dla opiekunów/ek osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Opiekunom/kom zapewnimy wsparcie wytchnieniowe (opieka nad podopiecznym/ną w miejscu zamieszkania lub zajęcia zgodne z zainteresowaniami w fundacji), pomoc psychologiczną i prawną. Osoby chętne przygotujemy do działań samorzeczniczych (warsztaty psychologiczne, z samorzecznictwa, autoprezentacji, wystąpień publicznych też przed kamerą, współpracy z dziennikarzami, działań w social mediach). Wydamy poradnik samorzecznictwa w formie e-booka. Utworzymy kooperatywę opiekunów/ek (spotkania relaksacyjne, warsztaty prowadzące do zawiązania grupy wsparcia). Będziemy wspierać samorzeczników/czki w działaniach na rzecz lepszego dostępu do usług wytchnieniowych oraz zmian w systemie ich świadczenia (uczestnictwo w konsultacjach). Pomożemy w przygotowaniu tekstów i przeprowadzeniu wywiadów oraz ich publikacji.
W projekcie uczestniczyć będzie 20 osób sprawujących opiekę nad osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z Łodzi oraz ich podopieczni/ne.
Efektem działań będzie zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację 20 opiekunom/kom osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz wzmocnienie ich kondycji psychicznej. 7 osób zostanie przygotowanych i rozpocznie działania samorzecznicze.