fbpx
O nas z nami
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
ŁÓDŹ
Województwo (siedziba):
łódzkie
Okres realizacji:
15-11-2021 - 31-03-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
88 475,00 EUR
Dotacja:
74 975,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
opieka wytchnieniowa / mieszkania wspomagane
Grupy docelowe:
opiekunowie osób zależnych

Projekt opowiada na problem niskiej dostępności bezpłatnej opieki wytchnieniowej dla opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami. Z danych łódzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (2019 r.) wynika, że w Łodzi świadczenie opiekuńcze uzyskało 25 274 osób, które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia, aby sprawować opiekę nad bliską osobą wymagającą codziennego wsparcia. Dostępne obecnie formy wsparcia, w tym pomoc psychologiczna czy asystentura, są bardzo ograniczone i w rzeczywistości niewiele osób może z nich skorzystać. To z kolei oznacza, że całkowita odpowiedzialność na opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami spoczywa na ich bliskich, najczęściej rodzinie, rodzicach lub dzieciach. Niewydolny system sprzyja przemęczeniu i wypaleniu.

W ramach projektu zapewniono różnego rodzaju wsparcie opiekunom i opiekunkom osób z niepełnosprawnościami. Po pierwsze, osoby te mogły skorzystać ze wsparcia opiekuna wytchnieniowego/ opiekunki wytchnieniowej w domu lub w siedzibie fundacji, z pomocy psychologicznej i psychoterapii, a także z transportu dla osób zależnych. 12 osób przygotowywało się do działań samorzeczniczych poprzez udział w szkoleniach (m.in. warsztatach psychologicznych, z zakresu samorzecznictwa, PR-u), przygotowywanie tekstów czy udzielanie wywiadów, a także pracę nad poradnikiem nt. samorzecznictwa (poradnik wydano w formie e-booka). Utworzono również kooperatywę opiekunów i opiekunek. 6 samorzeczników i samorzeczniczek zaangażowało się aktywnie w inicjatywę „Nasz Rzecznik”, kilka osób wystąpiło w mediach tradycyjnych i społecznościowych nt. sytuacji opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami.

Z projektu skorzystało z pierwszej kolejności 20 opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami. Osoby te, dzięki wsparciu wytchnieniowemu, mogły odpocząć, zregenerować się, wzmocnić swoją kondycję psychiczną. 12 osób zostało przygotowanych do prowadzenia działań samorzeczniczych i publicznego poruszania trudności, z jakimi mierzą się opiekunowie i opiekunki osób z niepełnosprawnościami.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel