Zatorze to jedna z najstarszych, a także najuboższych dzielnic Olsztyna. Według statystyk ma ona największą gęstość zaludnienia w mieście, a jednocześnie jej mieszkańcy/nki borykają się z wieloma problemami, na przykład z biedą i zagrożeniem wykluczeniem społecznym, złym stanem budynków, małą liczbą miejsc spotkań dla mieszkańców/nek,. W dzielnicy brakuje regularnie prowadzonych działań społecznych oraz form włączania mieszkańców/nek w decydowanie o rozwoju Zatorza. W celu dokładniejszej diagnozy przeprowadziliśmy badania rozmawiając z mieszkańcami/nkami, aktywist(k)ami, Radami Osiedla oraz z samorządem.
Reagujemy na problemy Zatorza, przeprowadzając pilotaż metody oddolnego Zarządzania Dzielnicą. Jest to innowacyjna i partycypacyjna metoda, która zakłada angażowanie mieszkańców/nek, wspieranie aktywności obywatelskiej, utworzenie Biura Dzielnicy oraz organizację cyklicznych spotkań konsultacyjnych z wszystkimi grupami mieszkającymi w dzielnicy. Stworzymy diagnozę społeczną, na podstawie której opracujemy ofertę Biura Dzielnicy. Wyznaczymy “menadżera/kę dzielnicy” – osobę, która będzie planowała i realizowała spotkania dzielnicowe, przeprowadzała ankiety dla mieszkańców/nek, koordynowała działania animacyjne oraz nadzorowała mini-konkursy dotyczące lokalnych inicjatyw. Przy zaangażowaniu wolontariuszy/ek stworzone biuro będzie miejscem spotkania dla osób mieszkających na Zatorzu, organizacji tam działających oraz samorządu.
Partnerem projektu jest Gmina Miasto Olsztyn. Samorząd ten wyraził chęć udziału w projekcie i wsparcia w szukaniu rozwiązań istniejących problemów. Dzięki tej współpracy nasze działania będą bardziej kompleksowe i trwałe.