fbpx
Organizowanie społeczności migrantów i migrantek w woj. kujawsko-pomorskim
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Toruń
Województwo (siedziba):
kujawsko-pomorskie
Okres realizacji:
02-11-2021 - 31-10-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
74 002,29 EUR
Dotacja:
72 822,23 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
samorzecznictwo, samoorganizacja / samopomoc, tworzenie sieci wsparcia dla osób narażonych na wykluczenie / praca środowiskowa / działania o charakterze włączającym
Grupy docelowe:
migranci, społeczność lokalna, urzędnicy i pracownicy instytucji publicznych

Projekt jest odpowiedzią na brak systemowego wsparcia dla pracowników i pracowniczek instytucji publicznych w kontakcie z klientami i klientkami cudzoziemskimi oraz na niską samoorganizację społeczności migranckich w województwie kujawsko-pomorskim. Mimo że liczba migrantów i migrantek w regionie w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła, to działania władz lokalnych nie nadążały za tymi trendami. Osoby odpowiedzialne za polityki często nie znają perspektywy, potrzeb i problemów migrantów i migrantek. Pracownicy i pracowniczki instytucji publicznych słabo znają języki obce i brak im kompetencji międzykulturowych. Brakuje również miejsc integracji wielokulturowej i przestrzeni dla samoorganizacji społeczności migranckiej.
Grantobiorca kompleksowo przeszkolił migrantów i migrantki w obszarach samorzecznictwa, asystentury, samoorganizacji i samopomocy. Powołano Regionalny Zespół Migrantów i Migrantek i przygotowano go do działań w sferze publicznej. Zespół zajmował się opiniowaniem Rekomendacji dla Instytucji Publicznych tworzonych przez Międzysektorowy Zespół ds. Migracji i Integracji. Powstała Sieć Wsparcia – grupa 15 asystentów i asystentek – która, z uwagi na wzrost liczby migrantów i migrantek wywołany agresją Rosji na Ukrainę, skupiona była na pomocy instytucjom, a następnie na bezpośrednim wsparciu uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Zrealizowano 6 inicjatyw migranckich, w których udział wzięło ponad 70 osób. Dodatkowo prowadzono działania edukacyjne nt. przedsiębiorczości społecznej. Powstały również 2 kluby kobiet – jeden w Bydgoszczy, sieciujący przedsiębiorcze kobiety, a drugi w Ośrodku dla Cudzoziemców w Grupie, w którym spotykają się kobiety w procedurze uchodźczej oraz Polki mieszkające w miejscowości Grupa.
Dzięki zrealizowanym działaniom osoby ze społeczności migranckiej podniosły swoje kompetencje w reprezentowaniu własnych interesów oraz umiejętności samoorganizacji i organizowania samopomocy. W projekt zaangażowane zostały głównie kobiety, migrantki z Ukrainy i Białorusi z doświadczeniem uchodźczym. Głos migrantów i migrantek został uwzględniony w projektowaniu narzędzi systemowych. 15 osób, które uczestniczyły w warsztatach, rozwinęły swoje kompetencje liderskie i rzecznicze. Ostatecznie wsparciem ze strony asystentów i asystentek kulturowych objętych zostało 15 instytucji, co miało duże znaczenie w obliczu wojny w Ukrainie.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel