fbpx
Piwnica Labiryntu
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Lublin
Województwo (siedziba):
lubelskie
Partnerzy:
Galeria Labirynt, Lublin, Polska
Okres realizacji:
01-11-2021 - 31-07-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
30 964,47 EUR
Dotacja:
28 031,95 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
sieciowanie
Grupy docelowe:
LGBT+

Projekt odpowiada na problem dyskryminacji osób LGBT+ na Lubelszczyźnie. Społeczność LGBT+ doświadcza mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści, przemocy i dyskryminacji. Kilka lat temu sejmik województwa lubelskiego oraz około 25 samorządów w całym województwie przyjęło homofobiczną uchwałę “Samorząd wolny od ideologii LGBT”, a prezydent Lublina dwukrotnie zakazał Marszu Równości. Podczas pierwszego marszu osoby LGBT+ zostały zaatakowane petardami i kamieniami, doszło do przemocy fizycznej wobec nich. Na drugim marszu usiłowano zdetonować ładunek wybuchowy. Niestety, polityczne przyzwolenie mogło wpłynąć na eskalację przemocy podczas obu wydarzeń. W mieście i całym regionie brakuje przyjaznych, otwartych i bezpiecznych przestrzeni. Szkoła czy dom często nie są takim miejscem dla osób LGBT+. Długo w Lublinie istniała tylko jedna instytucja otwarcie wspierająca osoby nieheteronormatywne.

W ramach projektu powstało przyjazne, otwarte i dostępne miejsce dla młodych osób LGBT+ z Lublina i okolic – Piwnica Labiryntu. Partner – Galeria Labirynt – udostępnił lokal oraz udzielił pomocy merytorycznej i technicznej. Miejsce było (i nadal jest) przestrzenią rozwoju, integracji i wsparcia. Program Piwnicy stanowił odpowiedź na potrzeby młodzieży. Znalazły się w nim przede wszystkim wydarzenia integrujące grupę: wieczory filmowe czy planszowe, warsztaty kreatywne, wykłady o edukacyjne oraz spotkania przy wspólnym stole. Wydarzenia skoncentrowane były głównie wokół zagadnień związanych z językiem inkluzywnym, psychologią, twórczą ekspresją czy edukacją seksualną. W czasie trwania projektu przeprowadzono 35 warsztatów, 4 szkolenia oraz 90 spotkań integracyjnych. Od początku w Piwnicy funkcjonowała grupa wsparcia dla osób LGBTQ+, która przez cały okres trwania projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oprócz poradnictwa psychologicznego świadczone były również porady prawne. W związku z wybuchem wojny w Ukrainie Piwnica Labiryntu działała także jako świetlica dla dzieci i młodzieży uchodźczej.

Dzięki projektowi młodzież LGBT+ z Lublina ma swoje bezpieczne miejsce. Bez wątpienia projekt wpłynął na poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i zrozumienia oraz na integrację i wzrost widoczności lubelskiej społeczności LGBT+. Młodzież otrzymała również wsparcie bezpośrednie. Z grupy wsparcia skorzystały 22 osoby, z konsultacji psychologicznych – 12 osób, a z prawnych – 14 osób. Piwnica Labiryntu do dnia dzisiejszego jest przestrzenią chętnie odwiedzaną przez młode osoby, w jej działaniach uczestniczyło już ponad 300 młodych osób w wieku 14-30 lat.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel