fbpx
Pomoc za pomoc
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Karakule
Województwo (siedziba):
podlaskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 15-10-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
29 592,56 EUR
Dotacja:
29 592,56 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), samoorganizacja / samopomoc
Grupy docelowe:
seniorzy, społeczność lokalna

Naszym projektem staraliśmy się odpowiedzieć na różnorodne potrzeby seniorów w małych miastach i wsiach w województwie podlaskim. W wybranych miasteczkach Gminy Supraśl wiele seniorów i seniorek poza potrzebą wsparcia w niektórych czynnościach (np. organizacji wspólnego spaceru z kijkami, pieczenie ciast czy podwiezienie samochodem na spotkania w Klubie Seniora) również chciało komuś pomóc. Nasz projekt odpowiedział na te potrzeby i umożliwił połączenie potrzeby zaangażowania i pomocy z otrzymaniem wsparcia. Chcieliśmy stworzyć sieć wsparcia pomiędzy starszymi osobami w sąsiadujących miasteczkach dzięki czemu uda się nam zaktywizować seniorów w ich środowisku.

W ramach projektu koordynowaliśmy wymianę różnych form pomocy w grupie seniorów. Na przykład, jeśli ktoś potrzebował towarzystwa na spacer z kijkami, dzwonił do koordynatorki, koordynatorka odnajdywała w bazie osobę, która oferowała swoje towarzystwo na spacer z kijkami, kontaktowała ze sobą obie osoby i odnotowywała liczbę godzin, które uczestniczki spędzały ze sobą. Na początku pośrednictwo koordynatorki było potrzebne. W trakcie 2 lat trwania projektu wzięło w nim udział prawie 100 uczestników. Zorganizowaliśmy łącznie 14 spotkań promocyjnych dla 261 osób, 60 godzin warsztatów tematycznych dla 120 uczestników, 10 wyjazdów integracyjnych dla 100 osób. We wszystkich zaangażowanych miejscowościach powstały grupy „Muzykoterapii”, a w dwóch z nich powstały Kluby Seniora. 25 seniorów podjęło wyzwanie i w ramach nowego projektu „Zapytaj Seniora” prowadzi społecznie Sezonowy Punkt Informacji Turystycznej w Supraślu. Stworzyliśmy również stronę internetową stowarzyszenia “Aktywni” z zakładką projektu Pomoc Za Pomoc, a także profil Pomoc Za Pomoc na Facebook. Odbyliśmy również wyjazdy studyjne do 3 innych miast w celu zapoznania się z podobnymi do naszego projektu inicjatywami i wymienić się doświadczeniami.

Koordynatorka początkowo pośredniczyła w wymianach przysług i notowała przepracowane godziny. Z czasem, kiedy projekt obejmował coraz większą grupę uczestników, okazało się to niemożliwe i niepotrzebne. Uczestnicy połączyli się w grupy, pomaganie wzajemne stało się długofalowe. Nasze działania spowodowały też znaczny wzrost aktywności seniorów w Zaściankach. W tej chwili o wiele łatwiej jest zorganizować jakiekolwiek spotkanie, warsztaty wśród seniorów. Są bardziej otwarci, aktywni. W czasie wyjazdów studyjnych mogliśmy porównywać nasze doświadczenia z doświadczeniami w innych miastach. Wyciągnęliśmy z nich wnioski i zmodyfikowaliśmy trochę nasz projekt, dzięki czemu możemy się pochwalić sukcesem.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel