fbpx
Pomocnik opieki nad pacjentem transpłciowym
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Poznań
Województwo (siedziba):
wielkopolskie
Okres realizacji:
01-10-2021 - 31-12-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
29 991,46 EUR
Dotacja:
29 991,46 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania edukacyjne, szkolenia grup zawodowych
Grupy docelowe:
LGBT+, pracownicy ochrony zdrowia

Projekt dotyczy problemu niskiej wiedzy o osobach transpłciowych w środowisku medycznym oraz dyskryminacji osób transpłciowych w jednostkach opieki medycznej. W związku z tym dochodzi do sytuacji stresujących dla obu stron i traumatyzujących dla pacjentów i pacjentek. Często w takich sytuacjach to same osoby transpłciowe podejmują się edukowania innych. Niestety, w ostatnich latach osoby LGBT+ stały się celem polityczno-medialnej kampanii nienawiści, a same osoby transpłciowe są coraz częściej wykorzystywane w politycznej. W oficjalnych programach nauczania i szkolenia personelu medycznego próżno szukać treści antydyskryminacyjnych.

W ramach projektu powstały narzędzia, tzw. pomocniki, dla personelu ochrony zdrowia na temat osób transpłciowych. Grantobiorca opracował prototypy narzędzi, przetestował je i stworzył finalne wersje pomocników. Zastosowane metody obejmowały pracę grup roboczych, spotkania warsztatowe ze studentami i studentkami kierunków medycznych, konsultacje z pracownikami i pracownicami ochrony zdrowia, indywidualną pracę ekspertów i ekspertek. Narzędzia opublikowano w wersji elektronicznej, wydrukowano również ponad 100 sztuk pomocnika. Publikacja zawiera konkretną wiedzę odnoszącą się do specyficznych sytuacji postępowania w przychodniach POZ, SORach, gabinetach lekarskich, etc. Upowszechnianiu standardów towarzyszył cykl szkoleń oraz wdrożenie systemu ambasadorów i ambasadorek pomocnika – studentów i studentek kierunków medycznych, oraz profesjonalistów i profesjonalistek; osoby działały na rzecz wdrożenia pomocnika w swoich miejscach pracy czy stażu. Miejsca, w których wdrożone zostały rekomendowane rozwiązania, zapisano na interaktywnej mapie dostępnej dla pacjentów i pacjentek.

Bezpośrednią grupą docelową projektu były osoby pracujące w ochronie zdrowia (położne, ratownicy i ratowniczki, ginekolodzy i ginekolożki), które podniosły swoją wiedzę na temat transpłciowości oraz kompetencje miękkie w zakresie postępowania z pacjentami i pacjentkami transpłciowymi. W szkoleniach wzięło udział łącznie 414 osób. Z projektu skorzystały jednak przede wszystkim osoby transpłciowe – dzięki wdrożonym narzędziom rośnie ich komfort związany z korzystaniem z pomocy medycznej w wybranych placówkach. Ważnym rezultatem projektu jest włączenie pomocnika dla studentów i studentek do podręcznika akademickiego i do podstawy programowej przedmiotu “Wielokulturowość w Medycynie” realizowanego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel