fbpx
Poszerz ŚwiatoPogląd
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Toruń
Województwo (siedziba):
kujawsko-pomorskie
Okres realizacji:
01-01-2021 - 10-09-2021
Status:
zakończony
Koszt projektu:
22 500,00 EUR
Dotacja:
22 500,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania artystyczne, działania edukacyjne, działania informacyjne, działania służące zmniejszaniu polaryzacji społecznej
Grupy docelowe:
migranci, młodzież, społeczność lokalna

W Polsce narastały i narastają ruchy nacjonalistyczne i niechęć do cudzoziemców i cudzoziemek. Poprzez realizację projektu chcieliśmy na to zareagować, pokazując naszą wrażliwość, ciekawość i gościnność wobec różnorodnych kultur obecnych w Polsce. Od kilku lat organizowaliśmy spotkania podróżnicze w Toruniu, które cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Głównym elementem tych spotkań było zapraszanie osób z różnych krajów, które mieszkają w Polsce i chcą opowiedzieć o swoich ojczyznach. Tym sposobem chcieliśmy zwalczać stereotypy dotyczące różnych kultur, słuchać relacji “z pierwszej ręki” i uczyć się podróżniczej wrażliwości, czyli wyjść poza tradycyjną perspektywę turysty/tki z Europy.

W ramach projektu zorganizowaliśmy dużo większe wydarzenie niż wcześniej, angażując mieszkańców/nki Torunia i partnerskie organizacje. Przeprowadziliśmy warsztaty na temat wielokulturowości i imigracji dla młodzieży z rodzin imigranckich i polskich. Fundacja Emic, która była naszym partnerem, wsparła nas w prowadzeniu zajęć edukacyjno-teatralnych oraz w stworzeniu filmu instruktażowego dla innych instytucji chcących zrobić podobne warsztaty. Wraz z drugim partnerem – Akademickim Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”, zorganizowaliśmy Ogólnopolski Imigrancki Slam Poetycki “Babel”, na którym zarówno imigranci i imigrantki, jak i Polacy i Polki podzielili się swoją poezją w języku angielskim. Zorganizowaliśmy też cykl spotkań o Gruzji, Maroku i Kolumbii, w czasie których osoby stamtąd pochodzące opowiedziały o swoich krajach. W ramach spotkań wspólnie ugotowaliśmy tradycyjne potrawy z tych krajów. Wraz z naszym trzecim partnerem – Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, zorganizowaliśmy 3. edycję Festiwalu ŚwiatoPogląd. Odbyły się na nim spotkania o Gruzji, Maroku i Kolumbii, zajęcia artystyczne oraz koncerty muzyki z tych krajów.

Realizacja naszego projektu pomogła przybliżyć osobom mieszkających w Toruniu kultury innych krajów oraz umożliwiła poznanie się i integrację różnorodnych mieszkańców i mieszkanek miasta. Z rozmów prowadzonych z uczestni(cz)kami wiemy, że dzięki naszym działaniom poznali nowe osoby z innych krajów mieszkających w Toruniu i zauważają wiele zalet wynikających z obecności różnych kultur w mieście.

Print Friendly, PDF & Email
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel