Wprowadzimy mediacje rówieśnicze i szkolne w dwóch szkołach ponadpodstawowych w powiecie nowomiejskim. W poprzednim projekcie zdiagnozowaliśmy problem niskich kompetencji społecznych w regionie, zwłaszcza związanych z umiejętnościami rozmowy i budowania relacji między ludźmi. Dodatkowo, w przeprowadzonych przez nas badaniach, młodzież zwróciła uwagę na częste konflikty, których doświadcza oraz problem przemocy rówieśniczej.
Odpowiadamy na te problemy, wskazując, że mediacje są lepszym rozwiązaniem niż interwencja autorytetu (np. nauczyciela/ki). Przeszkolimy młodzież oraz opiekunów/ki, wprowadzimy do statutów szkół prawo do mediacji oraz stworzymy dwa podręczniki: dla mediatora/ki rówieśniczego/ej i dla mediatora/ki szkolnego/ej. Dodatkowo, otworzymy punkt poradnictwa mediacyjnego dla młodzieży, w ramach którego przeszkolimy osoby chcące rozwiązać konflikt w swoim otoczeniu (szkole, grupie rówieśniczej, rodzinie).
Partnerami projektu są dwie szkoły ponadpodstawowe, które chcą wprowadzić w swojej placówce mediacje szkolne i rówieśnicze. Partnerzy udostępnią swoje siedziby do przeprowadzenia projektu oraz zaangażują do niego uczniów i uczennice, opiekunów/ki i rodziców.