fbpx
Profesjonalne ogólnopolskie wsparcie psychologiczne dla osób LGBTQIA
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-02-2022 - 30-04-2024
Status:
zakończony
Koszt projektu:
75 930,80 EUR
Dotacja:
74 975,35 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania interwencyjne i pomocowe dla osób lgbt+ narażonych na przemoc, w tym przemoc domową i seksualną
Grupy docelowe:
LGBT+, profesjonaliści

Projekt odpowiada na problem uprzedzeń i dyskryminacji osób LGBT+ oraz braku kompetentnego wsparcia psychologicznego dla tej grupy społecznej. Aż 68% osób LGB i 79% osób transpłciowych w Polsce spotyka się z przemocą związaną z ich tożsamością. Połowa młodych osób LGBT+ ma poważne objawy depresji, a 70% – myśli samobójcze. Osoby LGBT+ stały się w ostatnich latach przedmiotem polityczno-medialnej kampanii nienawiści, co potęguje u nich objawy stresu mniejszościowego. Pomoc, z której mogą skorzystać, jest dostępna w dużych miastach i najczęściej odpłatna, a zatem wykluczone są z niej m.in. osoby młode, transpłciowe i mieszkające w małych miejscowościach. Osoby pracujące pomocowo często nie mają wiedzy na temat specyfiki i potrzeb osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych. Co więcej, wśród nich również powszechne są stereotypy i uprzedzenia – aż 1/5 z nich uważa, że orientacja inna niż heteroseksualna jest zaburzeniem.
W ramach projektu przeprowadzono różnorodne działania wzmacniające skierowane do osób LGBT+. Udzielono im indywidualnego, długofalowego wsparcia psychologicznego, z którego skorzystało łącznie 45 osób. Osoby LGBT+ wzięły również udział w treningu afirmacyjnego głosu i komunikacji. W grupach wsparcia online (w sumie 48 spotkań) wzięło udział w sumie 367 osób. Grantobiorca prowadził także warsztaty z radzenia sobie z dyskryminacją, edukacyjne sesje Q&A oraz webinary dla osób pracujących pomocowo. Powstało 10 nagrań z sesji Q&A oraz ponad 100 minifilmików, z których osoby LGBT+, ich sojuszniczki., sojusznicy oraz ogół społeczeństwa może czerpać wiedzę na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Z działań skorzystały przede wszystkim osoby LGBT+ – zwłaszcza te mniej uprzywilejowane, które nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z płatnej oferty pomocowej. Dzięki otrzymanemu wsparciu podniosło się ich samopoczucie psychiczne, ale również rozwinęły kompetencje radzenia sobie ze stresem mniejszościowym, stanami depresyjnymi i dyskryminacją. Dzięki webinarom podniosła się też wiedza osób pracujących pomocowo, również w obszarze podejmowania interwencji kryzysowej.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

Organizacja otrzymała dodatkową dotację w wysokości 10 000,00 EUR, w ramach konkursu Mocniejszym Głosem, na upowszechnienie produktów i rezultatów osiągniętych w zrealizowanym projekcie.

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel