Nasz projekt jest odpowiedzią na niedobór w Polsce programów reintegracyjnych dla osób wykluczonych społecznie, uzależnionych od narkotyków.
Programy reintegracji społecznej dla osób używających narkotyków służą integrowaniu byłych i aktualnych użytkowników narkotyków ze społeczeństwem. (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, 2012). Jednak w Polsce reintegrację społeczną uzależnionych ogranicza się do pomocy osobom po leczeniu w stacjonarnych ośrodkach rehabilitacji, utrzymującym abstynencję. Jest ona zatem utożsamiona wyłącznie z post-rehabilitacją. W ramach tak wąsko ujmowanej reintegracji społecznej oferowane są miejsca w hostelach, mieszkaniach readaptacyjnych, programach wsparcia abstynencji. W przypadku grup aktualnych użytkowników/czek narkotyków i osób wykluczonych społecznie te programy nie są dostępne, co odbija się na jakości leczenia (np. leczenia substytucyjnego) i skutkuje realnym wykluczeniem z pomocy tysięcy osób.
Nasze działania skupimy w Warszawie, w dzielnicy Praga Północ, która jest warszawskim i polskim centrum handlu narkotykami, a także bezdomności. Naszym klient(k)om oferujemy zintegrowane wsparcie: działania streetworkerów, ogrzewalnię i punkt sanitarny, punkt dziennego pobytu, miejsca noclegowe, wsparcie terapeutyczne i prawne, leczenie uzależnienia, wspieranie w środowisku korektywnym (grupa wsparcia, hostel), usamodzielnienie się. Planujemy też uruchomienie dwóch mieszkań readaptacyjnych, bazy letniego aktywnego wypoczynku połączonego z edukacją, spółdzielni socjalnej lub spółki non profit. Troje wolontariuszy – streetworkerów przygotujemy do działań samorzeczniczych.
Z różnych rodzajów wsparcia w ramach projektu skorzysta 60 osób zagrożonych wykluczeniem. 3 osoby zdobędą umiejętności w zakresie prowadzenia samorzecznictwa.