Polska część Polesia należy do Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Polesie Zachodnie” i jest obszarem o unikatowych wartościach przyrodniczych, szczególnie jeśli chodzi o retencję i warunki wodne. Na tym obszarze planowana jest budowa wielkiego zagłębia węglowego – „drugiego Śląska”, co jest będzie miało negatywne skutki dla środowiska. Zależy nam, żeby zagrożenie to zostało zauważone i wzięte pod uwagę przez mieszkańców/ki i inwestorów. Zaangażujemy osoby mieszkające w tym regionie do wspólnej rozmowy o rozwoju Polesia i alternatywach dla modelu opartego na wydobyciu węgla, które nie niszczą środowiska.
Zorganizujemy debatę obywatelską dotyczącą rozwoju górnictwa na Polesiu, zapraszając do niej przedstawiciel(k)i różnych grupy mieszkańców/nek regionu. Poruszymy na niej wątki klimatu, ochrony przyrody i zasobów wodnych, a także sprawiedliwej transformacji regionów węglowych. Debata będzie się składać z części edukacyjnej, prezentacji postulatów różnych stron – samorządów, aktywistów/ek, biznesu i związków górniczych oraz wspólnego wypracowania rekomendacji dotyczących przyszłości wydobycia węgla na Polesiu dla władz lokalnych i regionalnych oraz mieszkańców/nek. Opublikujemy raport zawierający rozwinięcie wniosków z debaty. Dotrzemy do osób działających na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru planowanego Poleskiego Zagłębia Węglowego i zsieciujemy ich, by jeszcze skuteczniej wspierały te ścieżki rozwoju regionu, które nie zagrażają jego przyrodzie. Wspólnie wymyślimy i zrealizujemy akcję społeczną na Polesiu, która zaprezentuje postulaty zrównoważonego rozwoju regionu i ochrony terenów podmokłych.
Partnerem w naszym projekcie jest Lubelska Grupa Badawcza, która ma duże doświadczenie w animacji i badaniach społecznych – poprowadzi ona debatę jako neutralny podmiot, co zapewni procesowi przejrzystość i wiarygodność.