fbpx
Rozwój portalu Jewish.pl
Obszar wsparcia:
prawa człowieka
Organizacja:
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Okres realizacji:
01-12-2020 - 31-12-2021
Status:
zakończony
Koszt projektu:
18 400,00 EUR
Dotacja:
18 000,00 EUR
Zasięg:
ogólnopolski
Typy działań:
działania informacyjne, media obywatelskie
Grupy docelowe:
społeczeństwo

Według badania ADL (Anti-Defamation League) przeprowadzonego w 2019 r. co czwarty Europejczyk i niemal co drugi Polak negatywnie postrzega Żydów. W przestrzeni publicznej, w tym w mediach publicznych i w kampaniach wyborczych, pojawiają się wątki antysemickie bazujące na nieprawdziwych informacjach, które służą m.in. zdobywaniu nowego elektoratu. W Polsce działania niektórych mediów oraz organizacji nacjonalistycznych i instytucji tylko wzmacniają ten przekaz.
Aby przeciwstawić się tej narracji powstał portal Jewish.pl, który był rozwijany w ramach projektu. W rozwój portalu zaangażowaliśmy dziennikarzy, historyków, osoby związane ze społecznością żydowską instytucjami zajmującymi się żydowską historią i kulturą. W ramach projektu powstały artykuły, recenzje, felietony oraz komentarze dotyczące spraw związanych ze społecznością żydowską. Z jidysz na polski przetłumaczono również niepublikowane wcześniej po polsku teksty historyczne.
W trakcie realizacji projektu powstało 270 autorskich artykułów oraz przekład na polski z jidysz książki Pereca Granatsztejna „Ludzie z przeszłości” opublikowany w 17. Odcinkach. W trakcie projektu stworzyliśmy też 6 nagrań dostępnych na naszym kanale na YouTube. W ciągu całego roku odwiedziło portal 221 031 osób, co daje średnią ok. 18 400 osób miesięcznie.
Efektem projektu jest otwarty dla wszystkich dostęp do aktualnej wiedzy bez uprzedzeń na temat Żydów – w teraźniejszości i w przeszłości. Dzięki prowadzeniu portalu pokazaliśmy żydowski świat takim, jaki jest, sprzeciwiając się narzucaniu większościowej narracji. Te działania wzmacniały członków społeczności żydowskiej oraz dostarczały rzetelnej wiedzy osobom zainteresowanym żydowskim życiem. Artykuły umieszczone na portalu docierały również do dziennikarzy i mediów polskich i zagranicznych.

Print Friendly, PDF & Email

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel