Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Demagog “Problem fake news”, co piąta młoda osoba w Polsce w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Spora część społeczeństwa, niezależnie od wieku, nie czuje odpowiedzialności za jakość wiadomości udostępnianych publicznie, co doprowadza do szerzenia się nieprawdziwych informacji. Zgodnie z badaniem YouGov-Cambridge Globalism Project, aż 22% Polaków i Polek uważa, że koronawirus nie istnieje, a 42% jest przekonana, że pandemia została sztucznie wywołana przez rząd chiński. Jak wynika z badań Franciszka Czecha i Pawła Ścigaja, wiara w teorie spiskowe łączy się między innymi z poparciem dla partii politycznych. Najsilniej o prawdziwości globalnych teorii spiskowych przekonani są wyborcy Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji. Na Podkarpaciu, gdzie siedzibę ma nasza organizacja, problem ten jest szczególnie poważny – wynika to zarówno z naszych obserwacji, jak i ze statystyk dotyczących preferencji politycznych w tym regionie.
Odpowiemy na te problemy, szkoląc 20 młodych liderów/ek z Podkarpacia w zakresie różnicowania źródeł informacji, weryfikacji faktów, wyboru najważniejszych treści – przekazywania ich w prosty i przejrzysty sposób oraz z moderacji dyskusji. Każda z przeszkolonych osób nawiąże współpracę z organizacją społeczną, przy wsparciu której zorganizuje cykl warsztatów o fact-checkingu, argumentacji i kulturze dyskusji dla mieszkańców/nek wybranej okolicy. Oprócz tego stworzymy internetowy kurs fact-checkingu, który wypromujemy w ramach ogólnopolskiej kampanii dotyczącej walki z fake newsami.
Partnerem projektu jest Fundacja Ważne Sprawy, której misją jest zwiększanie jakości debaty publicznej przez mówienie o istotnych tematach w prosty sposób. Fundacja wesprze nas swoją ekspercką wiedzą z zakresu weryfikacji informacji, projektowania szkoleń oraz tworzenia edukacyjnych narzędzi online.