fbpx
Sprawdzam to! – fact checking na Podkarpaciu
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Warszawa
Województwo (siedziba):
mazowieckie
Partnerzy:
Fundacja Ważne Sprawy, Jasło, Polska
Okres realizacji:
04-10-2021 - 10-12-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
29 400,00 EUR
Dotacja:
29 400,00 EUR
Zasięg:
regionalny
Typy działań:
działania edukacyjne, factchecking
Grupy docelowe:
aktywiści / liderzy społeczności, społeczność lokalna

Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Demagog „Problem fake news”, co piąta młoda osoba w Polsce w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Spora część społeczeństwa, niezależnie od wieku, nie czuje odpowiedzialności za jakość wiadomości udostępnianych publicznie, co doprowadza do szerzenia się nieprawdziwych informacji. Zgodnie z badaniem YouGov-Cambridge Globalism Project, aż 22% Polaków i Polek uważa, że koronawirus nie istnieje, a 42% jest przekonana, że pandemia została sztucznie wywołana przez rząd chiński. Jak wynika z badań Franciszka Czecha i Pawła Ścigaja, wiara w teorie spiskowe łączy się między innymi z poparciem dla partii politycznych. Najsilniej o prawdziwości globalnych teorii spiskowych przekonani są wyborcy Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji. Na Podkarpaciu, gdzie siedzibę ma nasza organizacja, problem ten jest szczególnie poważny – wskazują na to zarówno nasze obserwacje, jak i statystyki dotyczące preferencji politycznych w tym regionie.

Odpowiedzieliśmy na te problemy, szkoląc 20 młodych liderów/ek z Podkarpacia w zakresie różnicowania źródeł informacji, weryfikacji faktów, wyboru najważniejszych treści, przekazywania ich w prosty i przejrzysty sposób oraz z moderacji dyskusji. Każda z przeszkolonych osób nawiązała współpracę z organizacją społeczną, przy wsparciu której zorganizowała cykl warsztatów o fact-checkingu, argumentacji i kulturze dyskusji dla mieszkańców/nek wybranej okolicy. Oprócz tego stworzyliśmy internetowy kurs fact-checkingu, który wypromowaliśmy w ramach ogólnopolskiej kampanii dotyczącej walki z fake newsami.

Partnerem projektu jest Fundacja Ważne Sprawy, której misją jest zwiększanie jakości debaty publicznej przez mówienie o istotnych tematach w prosty sposób. Fundacja wsparła nas swoją ekspercką wiedzą z zakresu weryfikacji informacji, projektowania szkoleń oraz tworzenia edukacyjnych narzędzi online.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel