Nowy Port jest byłą dzielnicą robotniczą Gdańska, która obecnie jest w trakcie drugiego etapu rewitalizacji. Ze względu na historię tej części Gdańska i układ przestrzenny nieprzypominający dużego miasta – wielu mieszkańców/nek tej dzielnicy czuje do niej silne przywiązanie. W ostatnich latach dołączają do naszej wspólnoty nowi mieszkańcy/nki, w tym osoby ze społeczności ukraińskiej. W sercu dzielnicy znajduje się kwartał mieszkań socjalnych, których mieszkańcy/nki mają formalnie mały wpływ na rozwój swojego otoczenia, które jest obecnie zaniedbane.
Zmienimy to poprzez stworzenie systemowego modelu partycypacji mieszkańców/nek dzielnicy w zarządzaniu dzielnicą. Uwzględnimy aktualne wyzwania związane z różnorodnością grup tu mieszkających oraz z wykluczeniem społecznym. Projekt kierujemy do mieszkańców/nek naszej dzielnicy, następnie wypracowane rozwiązania będą wdrożone w formie pilotażu i upowszechnione na poziomie ogólnomiejskim.
Zdiagnozujemy potrzeby dotyczące aktywności społecznej wśród mieszkańców/nek Nowego Portu. Wspólnie z mieszkańcami/nkami upowszechnimy w dzielnicy założenia modelu partycypacji. Po spotkaniach informacyjnych, zorganizujemy zajęcia edukacyjne, na których uczestnicy i uczestniczki poznają kompetencje instytucji i organizacji na terenie dzielnicy, ich przedstawiciel(k)i oraz narzędzia aktywności obywatelskiej takie jak budżet obywatelski, inicjatywa uchwałodawcza czy Gdański Fundusz Sąsiedzki. Wspólnie stworzymy model partycypacyjnej pracy z mieszkańcami/nkami dzielnicy i innymi interesariusz(k)ami, opartej na modelu 4W – Współpraca, Włączanie, Wzmacnianie, Widoczność. Wypracujemy narzędzia i metody włączania mieszkańców/nek we współdecydowanie o rozwoju dzielnicy. Na koniec przeprowadzimy pilotaż oraz będziemy zabiegać o upowszechnienie modelu w ramach polityki i instytucji miasta Gdańska.