Jednym z celów “Strategii Rozwoju Miasta Zawiercie 2025 plus” jest rozwój funkcji mieszkaniowej i turystycznej miasta. W ostatnim czasie władze stawiały na poprawę jakości zieleni, która wpływa na podniesienie jakości warunków życia. Zieleń w mieście spełnia wiele funkcji od rekreacyjnych (spacery, zabawy z dziećmi, sport) po funkcje ekologiczne (oczyszczanie powietrza, obniżanie temperatury powietrza). Chcieliśmy jednak, aby miasto brało w tych przedsięwzięciach pod uwagę także głos i potrzeby samych mieszkańców i mieszkanek.
Zaangażowaliśmy więc ich, a także lokalnych liderów i liderki, przedstawicieli i przedstawicielki instytucji i organizacji działających na terenie miasta oraz radnych i radne do rozmowy o funkcjach i formach zagospodarowania dwóch parków zlokalizowanych w centrum miasta – parku im. Tadeusza Kościuszki oraz parku Źródeł Czarnej Przemszy, które ze względu na ich usytuowanie i zabytkowy charakter są ważne dla władz i mieszkańców i mieszkanek.
Przeprowadziliśmy dwa procesy partycypacyjne wokół tych dwóch terenów. Zorganizowaliśmy spotkania otwierające i podsumowujące procesy, piknik edukacyjny z budową ogrodu deszczowego, punkt konsultacyjny, warsztaty projektowe oraz fora publiczne. W czasie tych spotkań rozmawialiśmy o przestrzeni, przybliżyliśmy tematykę zmian klimatycznych i opowiedzieliśmy o Błękitno-Zielonej Infrastrukturze (BZI). Przeprowadziliśmy także warsztaty projektowe każdego z terenów, zdefiniowaliśmy potencjał i wyzwania omawianej przestrzeni. Opracowaliśmy społeczne koncepcje zagospodarowania obydwu terenów, które są wystawione w Miejskim Centrum Kultury.
Jednym z partnerów projektu była islandzka Firma Alta, która specjalizuje się we wprowadzaniu rozwiązań partycypacyjnych i planistycznych związanych z wdrażaniem BZI. Podczas zaplanowanej wizyty studyjnej poznaliśmy nowe metody i dobre praktyki partycypacji w mieście. Drugi partner – Gmina Zawiercie – aktywnie uczestniczył w działaniach, współorganizując realizację konsultacji, udostępniając pomieszczenia i sprzęt, oraz zasoby ludzkie.
Z ankiet i rozmów ewaluacyjnych wynika, że osoby, które zaangażowaliśmy – w tym osoby pracujące w urzędzie – zwiększyły swoją wiedzę o procesach partycypacyjnych i ich metodach oraz o znaczeniu zieleni w mieście, rozwiązaniach błękitno-zielonej infrastruktury i adaptacji miasta do zmian klimatu.