Projekt był odpowiedzią na niską świadomość ekologiczną mieszkańców powiatu tomaszowskiego (województwo lubelskie). Przeprowadzone przez nas badania wykazały bowiem, że w każdej grupie wiekowej wiedza na temat bioróżnorodności i jej znaczenia dla człowieka i środowiska jest nie tylko bardzo niska, ale przede wszystkim oparta na błędnych przekonaniach, takich jak wysokie koszty i skomplikowane procedury wprowadzania ekologicznych rozwiązań w codzienne życie. Badane osoby nie zdawały sobie też sprawy ze znaczenia ich codziennych decyzji i wyborów dla jakości środowiska wokół nich.
Głównym zadaniem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – z bardziej zaniedbanych terenów powiatu tomaszowskiego oraz zachęcenie ich do większej dbałości o środowisko na poziomie lokalnym. W tym celu opracowaliśmy kreatywne narzędzia do nieformalnej edukacji ekologicznej, takie jak bajki, gry planszowe, czy kolorowanki. Przeprowadziliśmy także
otwarte warsztaty ogrodnicze zakończone zakładaniem przez ich uczestników ekologicznych ogrodów przyjaznych dla owadów w przestrzeniach publicznych oraz eko ogrodów donicowych. Ostatecznie powstało 10 przyjaznych owadom ogrodów.
Bajka edukacyjna i kolorowanki, które powstały w ramach projektu trafiły do pobliskich przedszkoli i szkół, gdzie mogą być wykorzystywane także po zakończeniu projektu.
Dzięki warsztatom ekologicznym starsza młodzież nauczyła się tworzyć zrównoważone ogrody sprzyjające pożytecznym owadom, w ramach projektu powstało 10 takich ogrodów.
W prace nad tworzeniem ogrodów zaangażowali się mieszkańcy z różnych grup wiekowych (od tych najmłodszych do tych najstarszych), co z kolei przyniosło dodatkową korzyść w postaci integracji międzypokoleniowej. Wspólna praca pozwoliła nawiązać lub zacieśnić więzy sąsiedzkie, co jest szczególnie ważne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – seniorów czy osób o niższym statusie społecznym lub materialnym.