fbpx
Ocalić od zapomnienia tożsamość Głogoczowa
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Głogoczów
Województwo (siedziba):
małopolskie
Partnerzy:
Fjellugla Kompetanse AS, Tynset, Norwegia
Okres realizacji:
01-10-2021 - 31-10-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
34 998,00 EUR
Dotacja:
34 479,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania artystyczne, działania edukacyjne
Grupy docelowe:
kobiety, społeczność lokalna

Z naszych obserwacji wynika, że we wsi Głogoczów (gmina Myślenice w województwie małopolskim) mieszka coraz więcej osób napływowych, czego konsekwencją jest coraz trudniejsze utrzymanie i rozwijanie lokalnej tożsamości i wspólnoty. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazywały, że osoby tu mieszkające widziały problem słabnących relacji sąsiedzkich, rosnących podziałów i zaniku tradycji naszej wsi. Znacząca większość respondentów/ek uważała, że powstające obecnie Archiwum Społeczne wsi Głogoczów mogłoby być miejscem aktywizacji lokalnej społeczności wokół historii i kultury wsi. W tej samej ankiecie zapytałyśmy mieszkańców i mieszkanki co najlepiej angażowałoby nas wszystkich do wspólnych działań – projekt jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Przy okazji obchodów 10-lecia naszej organizacji – Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, które przez ostatnie lata było ważnym centrum lokalnej aktywności i zajmuje się tworzeniem Archiwum Społecznego, przeprowadziłyśmy wywiady z wieloletnimi działaczkami organizacji, zorganizowałyśmy zbiórki zdjęć archiwalnych, a na ich podstawie stworzyłyśmy wystawę i folder “Ocalić od zapomnienia…”. Wraz z młodzieżą przeprowadziłyśmy warsztaty z tworzenia gier terenowych, których efektem są dwa questy o naszej miejscowości – wyprawy Odkrywców – Szlakiem Głogoczowskich Dzwonów oraz Tour de Głogoczów – szlakiem Anny Szafraniec. Dla chętnych zorganizowałyśmy cykl warsztatów kulinarnych, na których rozmawialiśmy o lokalnym dziedzictwie. Wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami wypracowaliśmy formułę spotkania podsumowującego projekt i we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną zorganizowaliśmy festyn, w którym wzięło udział kilkaset osób.

Partnerem projektu był norweski uniwersytet ludowy Fjellugla Kompetanse AS, który ma bogate doświadczenie w rozwoju lokalnej społeczności i dbania o regionalne dziedzictwo. Odwiedziliśmy tę organizację, żeby wymienić się wiedzą dotyczącą angażowania społeczności na wsi i poznać dobre praktyki, które będziemy mogły zastosować w Głogoczowie.

Z ankiet ewaluacyjnych wynika, że dzięki projektowi zdecydowanie udało nam się bardziej zaktywizować mieszkańców/ki Głogoczowa, a także podnieść poziom identyfikacji z historią tej miejscowości. Widziałyśmy również, że spotkania zacieśniły więzi sąsiedzkie w naszej miejscowości.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel