Ocalić od zapomnienia tożsamość Głogoczowa
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Głogoczów
Województwo (siedziba):
małopolskie
Partnerzy:
Fjellugla Kompetanse AS, Tynset, Norwegia
Okres realizacji:
01-10-2021 - 30-09-2022
Status:
w realizacji
Koszt projektu:
34 998 EUR
Dotacja:
34 998 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
działania aktywizujące społeczności lokalne (animacja), działania artystyczne, działania edukacyjne
Grupy docelowe:
kobiety, społeczność lokalna

Z naszych obserwacji wynika, że we wsi Głogoczów (gmina Myślenice w województwie małopolskim) mieszka coraz więcej osób napływowych, a w konsekwencji coraz ciężej jest utrzymać i rozwijać lokalną tożsamość i wspólnotę. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że osoby tu mieszkające widzą problem słabnących relacji sąsiedzkich, rosnących podziałów i zaniku tradycji naszej wsi. Znacząca większość respondentów/ek uważa, że powstające obecnie Archiwum Społeczne wsi Głogoczów mogłoby być miejscem aktywizacji lokalnej społeczności wokół historii i kultury wsi. W tej samej ankiecie zapytałyśmy mieszkańców/nek co najlepiej angażowałoby nas wszystkich do wspólnych działań – projekt jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Przy okazji obchodów 10-lecia naszej organizacji – Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, które przez ostatnie lata było ważnym centrum lokalnej aktywności i zajmuje się tworzeniem Archiwum Społecznego przeprowadzimy wywiady z wieloletnimi działaczkami organizacji, zorganizujemy zbiórki zdjęć archiwalnych a na ich podstawie stworzymy wystawę i folder “Ocalić od zapomnienia…”. Wraz z młodzieżą przeprowadzimy warsztaty z tworzenia gier terenowych, których efektem będą dwa questy o naszej miejscowości. Dla rodzin, zorganizujemy cykl warsztatów kulinarnych, na których porozmawiamy o lokalnym dziedzictwie. Wspólnie z mieszkańcami/nkami wypracujemy formułę spotkania podsumowującego projekt.

Partnerem projektu jest norweski uniwersytet ludowy Fjellugla Kompetanse AS, który ma bogate doświadczenie w rozwoju lokalnej społeczności i dbania o regionalne dziedzictwo. Odwiedzimy tę organizację, żeby wymienić się wiedzą dotyczącą angażowania społeczności na wsi i poznać praktyki, które będziemy mogły zastosować w Głogoczowie.

Print Friendly, PDF & Email

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Content | Menu | Access panel