fbpx
Razem posprzątamy świat
Obszar wsparcia:
aktywność obywatelska
Miejscowość (siedziba):
Modlica
Województwo (siedziba):
łódzkie
Okres realizacji:
01-01-2022 - 30-04-2023
Status:
zakończony
Koszt projektu:
30 001,75 EUR
Dotacja:
29 996,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
akcje i kampanie społeczne, działania edukacyjne, działania na rzecz ochrony środowiska, partycypacja obywatelska, sieciowanie
Grupy docelowe:
społeczność lokalna

Z naszych obserwacji wynikało, że w gminach, gdzie działamy – Tuszyn, Rzgów i Brójce (woj. łódzkie) mieszkańcy i mieszkanki posiadali niewystarczającą wiedzę na temat zagrożeń związanych z degradacją środowiska spowodowaną działalnością człowieka. Problemem były przede wszystkim porozrzucane wszędzie śmieci, czarny dym z kominów oraz zakupy pakowane w ogromne ilości plastikowych reklamówek. Samorządy gmin realizowały już projekty o podobnej tematyce, jednak nadal w dużym stopniu obserwowaliśmy ten problem.

W ramach naszego projektu zwróciliśmy uwagę mieszkańców i mieszkanek na problem zaśmiecania ich okolicy i zachęciliśmy do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska. Stworzyliśmy wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami dziesięć eko-patroli. Każdy dostał pakiet startowy, w którym były worki i kije na śmieci, bidony oraz opaski odblaskowe. Uczestnicy/czki zbierali śmieci z lasów, łąk, czy też terenów publicznych. Fundacja oraz leśnicy z lasów państwowych zajęli się odbiorem śmieci. Każdy patrol dokumentował swoją pracę, a zdjęcia zostały upublicznione w mediach społecznościowych. Dodatkowo, w każdej gminie, przeprowadziliśmy warsztaty o tematyce ekologicznej i zero waste. Opowiedzieliśmy na nich jak produkować mniej odpadów i jak planować własne projekty ekologiczne. Jednocześnie prowadziliśmy cotygodniowy pomiar stanu powietrza w różnych miejscach na terenie tych trzech gmin, a wyniki były publikowane na fanpage’u projektu, żeby mieszkańcy i mieszkanki wiedzieli jaki jest stan powietrza, którym oddychają. Zrealizowaliśmy także 4 jednodniowe wyjazdy, podczas których ich uczestnicy/czki mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych, m.in. o ważnej roli, jaką pełnią pszczoły. Na zakończenie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt.

Dzięki pracy ekopatroli zmniejszyła się ilość śmieci porzuconych na terenie trzech gmin. W sumie zostało zebranych 100 worków śmieci. Z ankiet ewaluacyjnych przeprowadzanych przed i po warsztatach wiemy, że zdecydowanie wzrósł poziom wiedzy ich uczestników/czek w zakresie ekologii.

Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel