fbpx
Toruńskie Tęczowe Centrum Wsparcia i Integracji
Obszar wsparcia:
wykluczenie społeczne
Miejscowość (siedziba):
Toruń
Województwo (siedziba):
kujawsko-pomorskie
Okres realizacji:
16-11-2020 - 16-02-2022
Status:
zakończony
Koszt projektu:
27 775,00 EUR
Dotacja:
24 987,00 EUR
Zasięg:
lokalny
Typy działań:
poradnictwo, wsparcie prawne, wsparcie psychologiczne
Grupy docelowe:
LGBT+, społeczność lokalna

Projekt jest odpowiedzią na wykluczenie i dyskryminację osób LGBTQ+ w Polsce. Od kilku lat społeczność LGBTQ+ jest celem nieustannych ataków rządzącej większości, kontrolowanych przez nią mediów oraz kościoła. Kampania nienawiści miała swoje apogeum przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi oraz podczas protestów społeczności LGBTQ+ oraz jej sojuszników i sojuszniczek w Warszawie latem 2020 r. Efektem tych działań był wzrost homofobii i przyzwolenia na przemoc motywowaną homofobią oraz większe poczucie zagrożenia i osamotnienia wśród osób LGBTQ+. Homofobiczna narracja na poziomie lokalnym przybrała postać samorządowych „stref wolnych od LGBT”. W Toruniu lokalna społeczność LGBTQ+ nie miała dotąd zbyt wielu bezpiecznych miejsc, w których mogła się spotykać.

Grantobiorca stworzył Tęczowe Centrum Wsparcia i Integracji „Równik”, czyli fizyczną przestrzeń dla osób LGBTQ+. W ramach projektu zorganizowano szereg działań integracyjnych, pomocowych i edukacyjnych. Odbyło się prawie 40 spotkań dla osób LGBTQ+, kilkanaście spotkań integracyjnych dla osób transpłciowych, 18 spotkań integracyjnych dla młodzieży, kilka spotkań grupy artystycznej i sekcji gimnastycznej, kilkadziesiąt wieczorów filmowych oraz planszówkowych, prelekcje i dyskusje, a także 5 spotkań integracyjno-informacyjnych dla mieszkańców Torunia ze społecznością LGBTQ+. W ramach projektu lokalna społeczność LGBTQ+ skorzystała z 50 dyżurów prawnych oraz 24 interwencyjnych konsultacji psychologicznych. Z Centrum korzysta przede wszystkim młodzież oraz młodzi dorośli LGBTQ+ – w czasie realizacji projektu było to łącznie kilkaset osób. Wydano również 4 pakiety informacyjne dla młodzieży dotyczące tego, jak bezpiecznie i merytorycznie inicjować w szkołach rozmowę na tematy związane z osobami LGBTQ+. Centrum funkcjonuje również jako interwencyjne miejsce noclegowe, z którego dotychczas skorzystało kilka osób.

W rezultacie projektu na mapie aktywistycznej Torunia pojawiło się nowe, inkluzywne miejsce – fizyczna przestrzeń Równik – dla społeczności LGBTQ+. Lokalna społeczność LGBTQ+ została wzmocniona poprzez udzielone wsparcie psychologiczne, prawne oraz emocjonalne, a także dzięki możliwości korzystania z bogatej, integracyjno-edukacyjnej oferty Równika. Wzrosło poczucie bezpieczeństwa wśród osób LGBT+ oraz zacieśniły się więzi zarówno wewnątrz samej społeczności LGBTQ+, jak i z pozostałymi mieszkańcami i mieszkankami Torunia.

Print Friendly, PDF & Email

W czym możemy Wam pomóc:

Translate »
Content | Menu | Access panel