Projekt odpowiadał na problem, jakim jest kryzys praworządności i systemu ochrony praw człowieka w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat rządząca większość przyjęła ponad 20 aktów prawnych podważających niezależność i efektywność instytucji kluczowych dla ochrony praw człowieka. Nastąpiło upolitycznienie sądownictwa i innych instytucji. Obserwujemy również regres w praktyce tworzenia prawa (pomijanie konsultacji społecznych na etapie parlamentarnym, brak oceny skutków wprowadzanych regulacji). Fundamentalne zmiany w systemie ochrony praw człowieka stwarzają nie tylko zagrożenie dla konstytucyjnego porządku państwa, ale przede wszystkim wiążą się ze słabą ochroną mniejszości i grup szczególnie narażonych na dyskryminację, których dostęp do usług wsparcia oraz wymiaru sprawiedliwości może być znacznie ograniczony.
W ramach projektu Grantobiorca przeprowadził kompleksowy monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce i zmian wprowadzonych od 2015 roku. Przygotowano 8 raportów dotyczących funkcjonowania instytucji i organizacji systemu ochrony praw człowieka (w tym m.in Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych, prokuratury i organizacji społecznych), 4 analizy ex-post zmian w przepisach i oceny ich skutków oraz 21 opinii prawnych dotyczących zmian w prawie (w tym m.in. nowelizacji ustawy o ochronie granicy w związku z kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią, obniżenia świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy PRL oraz specustawy przyjętej po wybuchu wojny w Ukrainie). Publikacjom towarzyszyły debaty eksperckie, a także prawie 50 otwartych spotkań w całej Polsce. Wspólnie z Partnerem z Norwegii Grantobiorca prowadził działania rzecznicze dotyczące sytuacji w Polsce, informując na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce, postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, sytuacji społeczeństwa obywatelskiego, wolności słowa oraz wolności zgromadzeń.
Dzięki Grantobiorcy wzmocniono wysiłki społeczeństwa obywatelskiego w zakresie dokumentowania skali i skutków kryzysu praworządności i systemu ochrony praw człowieka w Polsce. Podniosła się świadomość społeczeństwa, instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, a także urzędników i urzędniczek nt. możliwych sutków i zagrożeń płynących z wprowadzanych zmian. Dodatkowo przedstawione przez Grantobiorcę analizy wpłynęły na działania międzynarodowych instytucji związane z monitorowaniem stanu przestrzegania praworządności w Polsce.