Podczas dwudniowego seminarium uczestnicy i uczestniczki rozmawiali o tym, z jakich badań korzystać po to, aby przyjrzeć się kondycji filantropii i fundraisingu w krajach byłego bloku wschodniego i poznawano przykłady udanych kampanii, których celem było pozyskanie środków na cele nieoczywiste, np. wsparcie mniejszości, czy obronę praworządności. Dyskutowali także o tym czy, i z jakich doświadczeń warto skorzystać, jeśli chodzi o rozwinięty rynek fundraisingu brytyjskiego.
Ważną częścią edukacyjnego wydarzenia była przestrzeń na wymianę doświadczeń. Podczas pracy w grupach budowano alternatywne scenariusze rozwoju fundraisingu w naszej części Europy. Zastanawiano się też nad tym, jakie są największe zagrożenia i bariery związane z rozwojem filantropii oraz jakie działania rzecznicze należy podjąć, aby na nie odpowiedzieć. Odbyły się też dyskusje na temat jakości usług oferowanych organizacjom w ramach fundraisingowych szkoleń i konsultacji.
Zarejestrowane podczas seminarium wystąpienia: Richarda Docwray z agencji ChangeStar (Wielka Brytaniia), Eduarda Marčka ze Słowackiego Centrum Fundraisingu, Mariny Škrabalo z chorwackiej organizacji Solidarna, Giedrė Šopaitė-Šilinskienė z litewskiej agencji Fundraising@LT, Zorana Grozdanova z chorwackiego Centrum na rzecz Kultury Dialogu, Jana Gregoraza z czeskiej organizacji Svět Neziskovek oraz Marianny Warteckiej z Fundacji Ocalenie, będą opublikowane na e-learnignowej platformie FAOO kursodrom.pl oraz w kanale YouTube organizacji.
CEE Fundraising 2023. Sharing Experience – Expert seminar on fundraising capacity building zostało zorganizowane przez Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich we współpracy z chorwackimi organizacjami SMART i Solidarna, jako tzw. inicjatywa regionalna w ramach Programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej im. Jerzego Turowicza, w siedzibie Fundacji Batorego.
fot. Maciej Jaźwiecki, Anna Liminowicz